Bine v-am găsit! ...bine m-aţi găsit...

Bine v-am găsit! ...bine m-aţi găsit...
La această adresă, aţi găsit locul unde vă voi povesti despre mine şi despre interesele mele. Viaţa mea şi a comunităţii croate din România. Aşa cum am spus şi în caseta "despre mine", sunt cetăţean român de etnie croată. Sunt originar din chiar "Capitala" croaţilor din România, adică din Caraşova, judeţul Caraş-Severin.
Ei, daca ar fi să vorbim despe croaţii din România şi despre locul meu, ar trebui să vă povestesc foarte multe lucruri. Avem o istorie de sute de ani, pe aceste meleaguri. Unii susţin ca am fi venit aici acum multe sute de ani, alţii susţin că suntem aici dintotdeauna, doar că am învăţat limba datorită călugărilor franciscani croaţi şi catolici, care au avut aici la Caraşova o foarte puternică bază. Să nu uităm că localitatea Caraşova a fost la un moment dat, una dintre cele mai importante localităţi din această zonă! Nu mă pot pronunţa. Parcă i-aş lăsa pe istorici să spună exact adevărul.
Ceea ce se poate vedea acum, cu ochiul liber, este o localitate frumoasă ca o perlă, cu oameni harnici şi inteligenţi care ar putea să facă cinste oricărei localităţi din Europa. Comunitatea mea, este concentrată mai ales în cele şapte sate predominant croate (Caraşova, Iabalcea, Nermed, Lupac, Clocotici, Vodnic şi Rafnic). Dar suntem foarte mulţi în Reşiţa, în Tirol, Slatina Timiş, Timişoara, Bucureşti. Să nu uităm că ne-am răspîndit prin toată Europa, de la Zagreb şi Viena pînă în Madrid, Londra şi dacă ne căutăm bine, o să găsim de-ai noştri chiar şi la Chicago sau prin Australia. Şi nu veţi auzi lucruri rele despre noi. Suntem oameni cinstiţi, catolici foarte credincioşi, harnici la muncă. Dar să ne vezi la învăţătură (aproape că nu mai este casă care să nu aibă câte un student sau absolvent de facultate!). Şi-apoi ştim să ne trăim şi viaţa, ştim să ne distrăm dar mai ales să împărţim bucuria cu oaspeţii noştri, pentru că sîntem nişte oameni primitori şi deschişi.
În orice caz, sunteţi bine-veniţi pe blogul meu. Aici voi posta orice voi simţi că este util comunităţii mele. Voi spune lucruri care sunt de laudă, dar şi lucruri care trebuie spuse ca să fie corectate. Voi arăta cu degetul pe cei care cred că nu pot fi arătaţi şi voi lăuda pe cei ce merită cu adevărat. Vă mulţumesc că mă vizitaţi. Vă mulţumesc că îmi veţi fi prieteni, musafiri, colegi, camarazi sau ceea ce veţi considera domniile voastre că vreţi să fiţi. Criticaţi-mă dacă veţi observa lucruri pe care m-am grăbit să le arăt şi nu sunt aşa cum am crezut eu. Ajutaţi-mă să arăt acele lucruri care trebuiesc arătate. Nu caut doar binele şi frumosul numai ca să se creadă că nu mai există probleme, dar nici nu voi căuta numai răul, minciuna şi duşmănia. Voi încerca să caut adevărul. Calea care să ne ajute să fim noi. Noi cei vechi şi noi cei...noi! Sună bine? Poate o să reuşim împreună să fim mai buni.
Vă mulţumesc pentru vizită!



miercuri, 25 mai 2011

O ALTĂ ÎNTREBARE, CARE I-A REVOLTAT PE LIDERII CROAŢI


ALEGERII LA UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA = 4 IUNIE 2011

Actualmente aceste alegeri nu sunt corecte!

    Oferiţi EGALITATE DE ŞANSE



Amânaţi Alegerile din 4 iunie 2011, acestea  NU sunt corecte! Oferiţi  populaţiei dreptul constituţional să voteze!

Delegaţii propuşi pentru CONFERINŢA NAŢIONALĂ AU FOST CONTESTAŢI  pe 16  mai 2011, pentru subiectivism (rude, angajaţi etc.).
Publicaţi lista cu delegaţii ca să le cunoască comunitatea! Vă ofer posibilitatea să publicaţi gratuit pe acest bolg. ...Ca să nu trebuiască să măriţi cumva, cheltuielile pe anul 2011
Din 16 mai 2011 , actuala conducere care organizează alegerile nu a răspuns la solicitarea mea (este postată pe acest blog în 16 mai 2011).

O precizare importantă! Comentariile care se fac pe baza materialului publicat de mine: îi asigur pe suspicioşi că pot să fie siguri că subsemnatul Crsta nu se ascunde sub nici un ,,ANONIMAT”. Este un blog personal. Eu public ce consider important pentru mine şi pentru comunitate. Ofer posibilitatea şi altora să comenteze în limita bunului simţ şi a politicii administratorilor acestui ,,blog”. Comentariile mele sunt vizibile şi nu se ascund în anonimat. Nu am nici un motiv să scriu sub anonimat. Chiar invit susţinătorii d-lui deputat Radan, fie că sunt angajaţi studenţi, jurnalişti etc., la dezbaterile care au fost prezentate până acum cu argumente clare, pertinente. Niciodată nu-i târziu; aştept luări de poziţii. Întrebările care mi-au fost formulate vor primi în cel mai scurt timp răspunsurile. Revenind la cele electorale în care este cuprinsă minoritatea croată, arăt că, cu ocazia deplasării mele prin comunităţile croate am constatat anumite lucruri greu de înţeles pentru mine dar şi pentru cei pe care îi reprezintă liderii lor.
Lideri UCR-ului din teritoriu nu aduc la cunoştinţă lucrurile foarte importante comunităţii pe care o reprezintă, ca de exemplu alegerile care au fost ţinute în comunităţile pe care îi reprezintă dar şi cele care urmează să se desfăşoare (4 iunie 2011). Spun aceste lucruri deoarece locuitorii comunităţilor respective rămân  surprinşi în momentul în care anunţ că în localităţile lor au avut alegeri şi îi întreb dacă îşi ştiu conducătorii. Populaţia este surprinsă că nimeni nu le-a adus la cunoştinţă despre  alegerile care s-au ţinut în localităţile respective cât şi despre delegaţii care îi vor reprezenta pentru alegerile la 4 iulie 2011. Întrebarea cea mai des pusă mie a fost: "Cine i-a ales? Când s-au ţinut alegerile? Unde s-au ţinut alegerile? De ce oare aceşti lideri nu au anunţat populaţia despre evenimentele care au avut loc?" Au fost anunţaţi doar privilegiaţii (rude, prieteni etc.). Aceşti lideri respectabili prin prisma vârstei (majoritatea) de peste 60 de ani… să ne trăiască!....au timp suficient să anunţe că doar sunt nişte pensionari (mici excepţii), iar un câştig (fac caritate?),  în plus pe lângă pensie, nu strică. Stimaţi lideri ca Şera Gheorghe, Lugojan Petru, Miloş Marian, Haţegan Gheorghe, Vatav Mihai!!! Aveţi obligaţia să răspundeţi comunităţii în mod public şi nu discreţionar, că doar îi reprezentaţi pe toţi, şi noi/ei sunt tot ai noştri/ai voştri sau poate reuşiţi să-mi  răspundeţi mie sau celor care v-au ales şi pe care îi reprezentaţi în UCR-ul sau Consiliile locale  la următoarele întrebări care au fost adresate prin intermediul Consiliilor locale din Caraşova şi Lupac, prin consilierii Ghera Nicolae-Caraşova secretar general al UCR,  Haţegan Gheorghe-Nermet, Milos Marian -Rafnic.
Nu vreau să acuz, dar am/avem dreptul să ştiu/ştim. Am/avem dreptul să întreb(ăm). Am/avem dreptul să cer(em) socoteală. Am/avem dreptul să fiu/fim respectat(ţi). Nu vreau/vrem nimic altceva!
Iată ce i-am întrebat în luna ianuarie  2011:
1. Dacă au cunoştinţă despre modul cum au fost  cheltuiţi cei 16.100.000.000 lei (miliarde vechi !), pe anul 2008, de către UCR pentru minoritatea croată.?
2. Dacă au cunoştinţă despre modul cum s-au făcut  investiţiile pe anul 2008 în UCR.?
3. Dacă pot să enumere investiţiile făcute pe anul 2008 unde şi ce s-a făcut?
4. Dacă pot să prezinte în public raportul de cheltuieli pe anul 2008 şi dacă au votat şi semnat aceste cheltuieli şi dacă au votat şi semnat descărcarea de gestiune pe anul 2008?
5. Dacă au cunoştinţă de unde vin fondurile pentru minorităţile naţionale?
6. Dacă au obligaţia să aducă la cunoştinţa opiniei publice despre modul cum au fost gestionate sumele de bani ale minorităţii croate pe anul 2008?
7. Revin cu întrebarea la adresa consilierilor UCR, la care nu s-a dat un răspuns. Dacă pot să enumere investiţiile făcute pe anul 2009, adică 17.153.700.000 (miliarde lei vechi) conform H.G. 396/2009 ), unde şi ce s-a făcut?
8. Revin cu întrebarea la adresa consilierilor UCR, la care nu s-a dat un răspuns. Dacă pot să prezinte în public raportul de cheltuieli pe anul 2009?
      9. Uniunea Croaţilor din România este instituţie de drept privat sau public?
10. Revin cu întrebarea la adresa consilierilor UCR, la care nu s-a dat un răspuns.Dacă consilierii UCR au fost şi sunt beneficiarii anumitor interese personale în UCR?
NOTĂ:  Suma de 16.100.000.000 lei (miliarde lei vechi!) a fost alocată şi aprobată  pentru  minorităţile   naţionale din România, unde se regăseşte şi UCR, prin  H.G. 103/2008

Total   2009      17.153.700.000  +

           2008      16.100.000.000  = 33.253.7000.000 lei (miliarde lei vechi!)

Pun aceste întrebări şi aştept răspunsul în scris de la aceşti consilieri ai minorităţii croate, în virtutea votului care le-a fost oferit de familia mea, pentru  reprezentare  în acest consiliu şi  a vorbi în numele   minorităţii croate unde mă regăsesc cu familia şi unde îmi gestionează drepturile mele ca minoritar al acestei ţări, atât sub aspectul social, cât şi sub aspectul financiar.
Consider ca au obligaţia morală faţă de mine şi familia mea precum şi pentru comunitatea croată să ofere aceste răspunsuri la întrebările formulate

În prezent nu am primit nici un răspuns!
Pot să răspundă şi  acum, preşedintele UCR-ului Radan Mihai, vice-preşedintele UCR-ului  Bogdan Petru, etc. Vă ofer posibilitatea să publicaţi "Cheltuielile" pe anul 2009 şi 2008 cu formularele ,,A2” şi ,,A3” gratuit pe acest bolg. ...ca să nu trebuiască să măriţi cumva, cheltuielile pe anul 2011 . Câţi dintre croaţii acestei ţări ştiu de această sumă oferită de Statul român, minorităţii croate? Câţi dintre croaţii acestei ţări ştiu, cum s-a cheltuit această sumă, unde şi pe ce? De ce nu aţi făcut public până acum, toate acestea, ca să cunoască cetăţenii minorităţi croate din România? Dacă aţi publicat, vă rog să precizaţi: Cum?  Cui? Unde?  Când?...aţi publicat toate acestea?
Fiecare dintre noi să tragă concluzii!

Iată cum ne-au purtat de grija, aceşti lideri în ultimii 20 de ani şi mai vor un mandat de încă 4 ani. Patriotism? Interese? ...surprize, surprize... o să aflaţi în curând şi alte  întrebări care au revoltat liderii croaţilor. Staţi pe aproape, şi nu uitaţi: Poate o să reuşim împreună să fim mai buni
Va urma

luni, 23 mai 2011

O PRIMĂ ÎMTREBARE CARE A REVOLTAT LIDERII CROAŢI


ALEGERI LA UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA = 4 IUNIE 2011
                                               Actualmente aceste alegeri nu sunt corecte!
                        Oferiţi EGALITATE DE ŞANSE
 
Amânaţi Alegerile din 4 iunie 2011,acestea  NU sunt corecte! Oferiţi  populaţiei dreptul constituţional să voteze

Delegaţii propuşi pentru CONFERINŢA NAŢIONALĂ AU FOST CONTESTAŢI  pe 16  mai 2011, pentru subiectivism (rude, angajaţi, etc.). Publicaţi lista cu delegaţii, ca să le cunoască comunitatea. Din 16 mai 2011 , actuala conducere care organizează alegerile nu au răspuns la solicitarea mea (este postată pe acest blog în 16 mai 2011).
Luările de poziţie faţa de mine, a liderilor noştri croaţi, constă în întrebări de genul: "Cu ce drept vii tu Crsta să ne întrebi pe noi? Cine eşti tu Crsta că ne tot întrebi? De ce nu ne laşi în pace, ştim noi ce facem!" Nu vreau să acuz, dar am/avem dreptul să ştiu/ştim. Am dreptul să întreb. Am dreptul să cer socoteală. Am dreptul să fiu respectat. Nu vreau nimic altceva! Am dreptul să vă  întreb, în virtutea poziţiilor pe care le aveţi şi în virtutea votului oferit de mine, de toată populaţia, ca să ne apăraţi interesele. Am dreptul să vă cer socoteală, prin prisma faptului că sunt bani publicii şi nu privaţi. Am dreptul să semnalez derapajele, dacă există. Regretabil este faptul că, liderii croaţilor nu le înţeleg, sau nu vor să le  înţeleagă. Am dreptul să nu fiu de acord cu ceea ce faceţi, şi anume să consideraţi că Uniunea croaţilor este o proprietate privată. Nu pot să fiu de acord să vă alegeţi neamurile şi interesele. Aveţi obligaţia să răspundeţi comunităţii în mod public şi nu discreţionar. Eu Crsta v-am solicitat în public să răspundeţi la materialul pe care îl voi prezenta mai jos. Solicitările mele au fost adresate liderilor croaţilor din Caraş-Severin, prin intermediul Consiliilor locale din Caraşova şi Lupac, prin consilierii Ghera Nicolae-Caraşova secretar general al UCR,  Haţegan Gheorghe-Nermet, Milos Marian -Rafnic.

Iată ce i-am întrebat pe liderii UCR, în luna decembrie 2010:
1. Dacă au cunoştinţă despre modul cum au fost  cheltuiţi cei 17.153.700.000 lei
(lei-miliarde vechi!) pe anul 2009, de către UCR pentru minoritatea croată.?
3. Dacă au cunoştinţă despre modul cum s-au făcut  investiţiile pe anul 2009 în UCR.?
4. Dacă pot să enumere investiţiile făcute pe anul 2009? Unde şi ce s-a făcut?
5. Dacă pot să prezinte în public raportul de cheltuieli pe anul 2009 şi dacă au votat şi semnat aceste cheltuieli şi dacă au votat şi semnat descărcarea de gestiune pe anul 2009?
6. Dacă au cunoştinţă de unde vin fondurile pentru minorităţile naţionale?
7. Dacă au obligaţia să aducă la cunoştinţa opiniei publice despre modul cum au fost gestionate sumele de bani ale minorităţii croate pe anul 2009?
8. Uniunea Croaţilor din România este o instituţie de drept privat sau public?
9. Dacă consilierii UCR au fost şi sunt beneficiarii anumitor interese personale în UCR ?
10. Dacă se pot depune ,,petiţii” la UCR şi daca da: cum, unde, când şi cine raspunde de înregistrarea acestor petiţii?
NOTĂ: Suma alocată pentru minorităţile  naţionale a fost aprobată prin H.G. 396/2009

Pun aceste întrebări şi aştept răspunsul în scris din partea acestor consilieri ai minorităţii croate, în virtutea votului care le-a fost oferit de familia mea, pentru  reprezentare  în acest consiliu şi pentru a vorbi în numele minorităţii croate, unde mă regăsesc şi eu, cu întreaga mea familie şi unde îmi gestionează drepturile mele ca minoritar al acestei ţări, atât sub aspectul social cât şi sub aspectul financiar. Consider că au obligaţia morală faţă de mine şi familia mea precum şi pentru comunitatea croată să ofere aceste răspunsuri la întrebările formulate

Până în prezent nu am primit nici un răspuns!
Pot să răspundă şi  acum, preşedintele UCR-ului Radan Mihai, vice-preşedintele UCR-ului  Bogdan Petru, etc. Vă ofer posibilitatea să publicaţi gratuit pe acest bolg. ...Ca să nu trebuiască să măriţi cumva, cheltuielile pe anul 2009 în valoare de17.153.700.000 (17 miliarde lei vechi). Câţi dintre croaţii acestei ţări ştiu de această sumă oferită de statul român minorităţii croate? Câţi dintre croaţii acestei ţări ştiu cum s-a cheltuit această sumă, unde şi pe ce? De ce nu aţi făcut public până acum, toate acestea, ca să cunoască cetăţenii minorităţi croate din România? Dacă aţi publicat, vă rog să precizaţi: Cum?  Cui? Unde?  Când?...aţi publicat toate acestea?
Fiecare dintre noi să tragă concluzii!

Iată cum ne-au purtat de grija, aceşti lideri în ultimii 20 de ani şi mai vor un mandat de încă 4 ani. Patriotism? Interese? ...surprize, surprize... o să aflaţi în curând şi alte  întrebări care au revoltat liderii croaţilor. Staţi pe aproape, şi nu uitaţi: Poate o să reuşim împreună să fim mai buni

vineri, 20 mai 2011

Castă? Succesiune? Democraţie?


ALEGERII LA UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA = 4 IUNIE 2011

Actualmente aceste alegeri nu sunt corecte!

Oferiţi EGALITATE DE ŞANSE

Delegaţii propuşi pentru CONFERINŢA NAŢIONALĂ AU FOST CONTESTAŢI pe 16 mai 2011, pentru subiectivism (rude, angajaţi etc.).

Publicaţi lista cu delegaţii, ca să fie cunoscute de comunitate

Din 16 mai 2011 , actualii conducători care organizează alegerile nu au răspuns la solicitarea mea (este postată pe acest blog în 16 mai 2011).
Castă?Succesiune?Democraţie? Voi ce ziceţi dragii croaţi?
Surprinzător este faptul că aceste alegeri (unele deja ţinute în 6 mai 2011, altele urmează să se ţină 4 iunie2011), nu au alaiul specific unor alegeri. Nu tu dezbateri. Nu tu publicaţii deschise. Nu tu... multe altele. O noutate? O indiferenţă? Neglijenţă? Fiecare va analiza după ce voi prezenta mai jos.
Cu siguranţă, un grup sau o categorie cunoştea/cunoaşte câte ceva despre existenţa acestor alegeri. Unii din cei care cunosc de existenţa acestor alegeri, se regăsesc pe lista de delegaţi. Această lista nu este anunţată, publicată în mod clar vizibil, ca să o cunoască locuitorii comunităţii croate. Cârcotaşii, vor spune că este publicat. Pentru cei ce vor să cunoască nu au decât să vină la sediul UCR şi să se uite pe panoul de afişare şi vor vedea pe o coală de hârtie A3, delegaţii desemnaţi. Corect! Pe situl UCR, sau în ziarul croaţilor Hrvatska Grancica, nici o vorbă. De ce? Grevă la angajaţii uniunii? Nu, e ceva mai simplu. Delegaţii sunt - în primul rând - aproape toţi angajaţii uniunii. O altă categorie sunt neamurile. O altă categorie sunt actuali şi foşti colaboratori ai uniunii şi ai liderilor acestora.
Aşa s-a întâmplat şi în data de 6 mai 2011, când au avut loc alegerile pentru localitatea Caraşova. Delegaţii desemnaţi au fost conform criteriului enunţat deja, la care se mai adaugă o categorie de pensionari de peste 70 de ani, doar cu câteva clase. Să ne trăiască. Oare locuitorii comunităţii croate din Caraşova aveau cunoştinţă de aceste alegerii? Câţi? Când? Cum? Câţi ştiu cu adevărat, de către cine au fost reprezentaţi? Cine credeţi că este noul lider al croaţilor? Poate bănuiţi, poate nu bănuiţi. Actualul lider este Ghera Slobodan. Cine este noul lider? Nimeni altul decât fiul actualului secretar general al UCR şi preşedinte al croaţilor din Caraşova, de circa 20 de ani, dl. Ghera Nicolae. Ce au făcut ei doi acuma? Rocada. Locul tatălui a fost luat de unul din fii săi. Corect? Judecaţi voi dragi croaţi!
Ce face el acum (Ghera Slobodan)? Este angajat în funcţia de redactor principal la Hrvatska Grancica (ziarul croaţilor care îi acuză pe toţi opozanţii croaţi) unde îl are drept coleg pe fratele său Ghera Milovan, cu funcţia de director de programe (programe de agresivitate?....de cheltuit bani?) la UCR. Ce este el cu deputatul Radan? Nepot. Cred că ajunge! Cine este vice-preşdintele la croaţi în Caraşova acuma? Rimer. Cine este Rimer? Colaboratorul Uniunii şi al deputatului. Cum? „Birtul/Bar” al acestuia este în spaţiul uniunii. Studii, anchete... alţii să analizeze. Aceste persoane sunt pe lista de delegaţi pentru alegerile din 4 iulie 2011. În aceste condiţii familia Ghera are 3 delegaţi, din care Ghera Nicolae, (tatăl) este candidat la funcţia de Secretar General al Uniunii. Corect!? Voi ce credeți, stimaţi croaţi?
Foşti şi actuali lideri mă întreabă: „ce vrei tu Crsta? Cine eşti tu Crsta să ne tot întrebi?” Dacă întrebi şi nu au răspuns, vor răspunde: „nu aşa se face”. Corect! Dar cum?
Castă? Succesiune? Democraţie? Curată democraţie în opinia lor. Voi ce ziceţi dragii croaţi?
Iată cum şi-au purtat de grijă (paternă faţă de copii lor şi de rude, prieteni etc.), în aceşti 20 de ani şi mai vor un mandat de încă 4 ani. Patriotism? Interese? ...surprize, surprize... o să aflaţi în curând şi de întrebările care au revoltat liderii croaţilor. Staţi pe aproape şi nu uitaţi: Poate o să reuşim împreună să fim mai buni!

miercuri, 18 mai 2011

Oferiţi EGALITATE DE ŞANSE


ALEGERII LA UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA = 4 IUNIE 2011

                                               Actualmente aceste alegeri nu sunt corecte!

Publicaţi lista cu delegaţii ca să le cunoască comunitatea

Cui îi e este frică? Şi de ce această frică?

Susţinătorii actualei conduceri încercă să iasă la atac. Normal, fiecare are propriile afinităţi pentru cineva. Nimic rău în asta. Dar... dar... sunt multe întrebări. Aceşti susţinători ai unei grupări, dacă sunt de bună credinţă (nu cu interese!), e ok. Ce se întâmplă, dacă aceşti susţinători sunt cu interese? Ce e atunci? Iată câteva situaţii. Într-o localitate, cu ocazia prezentării proiectului susţinut de mine, pentru noi croaţii, ofer posibilitatea celor prezenţi să pună întrebării. Şi, Slavă Domnului, vin întrebării de tot felul ...Interesant este că liderii comunităţii croate din localităţile respective refuză să vină în faţa comunităţii pe care îi reprezintă. De ce oare? 
Apoi vine categoria de susţinători ai aripii actualilor lideri. La discuţiile care au loc şi în situaţia în care NU au argumente, vin cu menţiunea că NU aşa trebuie făcut. Adică...Dar întreb eu, cum trebuie făcut? Ce nu este bine făcut? Nu văd şi nu aud nemulţumirile oamenilor din comunitate? De ce sunt nemulţumiţi - ştiţi ce spun aceştia? Hm! Hm! Hm! Ca după aceea să aflu că de fapt  aceştia sunt cu interese în uniune şi cu liderii uniunii.
Suntem la jumătatea drumului pentru alegeri. Credeţi că găsiţi ceva publicat despre acest eveniment major în sânul comunităţii? Până în data de 20.05.2011, nu De ce? De această frică? De ce nu vin să explice clar, concret, tuturor cetăţenilor şi nu discreţionar? I-am invitat în public la dezbateri şi nu vin .De ce? Daca ceva este greşit - şi e posibil să fie greşit - dragi susţinători, veniţi singuri sau cu admiratori şi hai să găsim cauza şi NU să ne certăm pe efect.
Susţinătorii unora sau ai altora, ce ştiţi voi de liderii voştri, sau despre Uniune? Poate ştiţi multe  sau poate deloc. După cum am arătat voi prezenta ceva foarte interesant din Statutul UCR. La unul dintre articolele din statut se arată că: "În cazul încetării fiinţării UCR-ului, proprietatea imobilă rămâne ca bun al zonei în care este amplasată, iar mijloacele fixe şi de inventar trec, proporţional cu contribuţia şi componenţa numerică a membrilor, în zonele Caraşovei şi Timişului în patrimoniul societăţilor culturale." Nu vreau să acuz pe nimeni , dar nu mi se pare normal ca în cazul că... (Doamne fereşte!), Statul român nu mai da bani la minorităţi,  ca bunurile să treacă în patrimoniul societăţilor culturale. Păi, o societate culturală poate să o facă oricine este interesat. Dar să cunoască! Pentru că dacă nu cunoaşte, se poate  aştepta la tot felul de consecinţe. De ce nu s-a specificat că  mijloacele fixe şi de inventar să treacă în patrimoniul administraţilor locale ale zonelor Caraşovei şi Timişului? Poate  răspund  la această întrebare, liderii sau susţinătorii acestora. Aştept replici, răspunsuri!
Liderii noştri ai UCR, au ştiut sau n-au ştiut  de conţinutul acestui articol? Doar sunt retribuiţi şi pe deasupra unii sunt de la început! Asta în situaţia în care mai este valabil acest statut. Spun acest lucru  pentru că gurile rele şuşotesc că Statutul se schimbă după cum bate vântul. Eu refuz să cred aşa ceva, dar fum fără foc... o fi fost ceva cândva şi undeva.
Deci este o cauză care poate produce un efect. Si ce efect! Că toate bunurile de miliarde să le preia un grup privat, gen societate comercială SRL...  Sincer, aşa ceva NU am mai văzut în nici un statut al minorităţilor!
Iată cum ne poartă de grijă! Aşa cum au făcut în toţi aceşti 20 de ani.  Şi ce mai vor? Mai vor un mandat de încă 4 ani. Patriotism? Interese? ...surprize, surprize... o să aflaţi în curând şi de  alegerile care au fost pe 6 mai 2011 în Caraşova şi de altele. Staţi pe aproape, şi nu uitaţi: Poate o să reuşim împreună să fim mai buni!
VA URMA

luni, 16 mai 2011

ALEGERII LA UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA = 4 IUNIE 2011


Actualmente aceste alegeri nu sunt corecte!

Oferiţi EGALITATE DE ŞANSE

Argumente şi propuneri

Crsta Petru                                                            

Expediat la fax Nr.0255 232146
Expediat la adresa de E-mail:zhrucr@gmail.com

Data 16 MAI 2011                

                        CĂTRE

                                        UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA
                                    
                                         D.PREŞEDINTE PROF. DEP. MIHAI RADAN
                                                     BIROUL EXECUTIV AL U.C.R.
                                             CONSILIUL COORDONATOR AL U.C.R.

Subsemnatul CRSTA PETRU, candidat pentru funcţia de PREŞEDINTE  LA  UNIUNEA  CROAŢILOR DIN ROMÂNIA CU OCAZIA ALEGERILOR CARE VOR AVEA LOC PE  4 IUNIE 2011 LA CARAŞOVA, prin prezenta formulez următoarele:

A. Actualele alegeri să NU se ţină la data de 4 iunie 2011 şi să se pregătească un nou termen pentru alegerile care vor fi stabilite la o altă data pentru o EGALITATE DE ŞANSE.
Aceste alegeri NU SUNT CORECTE!
Delegaţii desemnaţii au fost contestaţi în bloc de mine pentru următoarele
MOTIVE:
Delegaţii propuşi pentru CONFERINŢA NAŢIONALĂ sunt actualii angajaţi ai Uniunii, au grade de rudenie, foşti şi actuali colaboratori pe diferite activităţi  cu Uniunea şi actuali conducători ai uniunii.
B. Propun următoarele modificări în  STATUTUL  UCR, care să constea în:
1. Alegerile să fie libere, oricine este membru UCR, să poată să se înscrie la o funcţie în Uniune
2. Să se ofere posibilitatea cetăţenilor de minoritate croată să-şi desemneze în mod liber şi democratic liderii, prin amplasarea urnelor de votare în toate localităţile unde locuiesc croaţii şi nu prin delegaţi (contestaţi de locuitorii localităţilor unde reprezintă).
3. Interzicerea cumulării de funcţii. Să fie  permisă doar o funcţie.
5.Interzicerea înscrierii candidaţilor care au ocupat funcţii în două mandate succesive
4. Ocuparea funcţiilor la maxim două mandate.
5. Înfiinţarea unui sediu în Reşiţa.
6. Înfiinţarea funcţiei de preşedinte onorific.
7. Mijloacele fixe şi de inventar să intre în patrimoniul administraţiei locale, proporţional cu contribuţia şi componenţa numerică, în  administraţiile unde sunt un număr semnificativ de cetăţeni ai minorităţii croate.                      
                                     Cu deosebit respect,
                                                                         CRSTA PETRU



Crsta Petru                                                             

Expediat la fax Nr.0255 232146
Expediat la adresa de E-mail:zhrucr@gmail.com

Data 16 MAI 2011                  

                        CĂTRE

                                      
                                        UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA
                                     
                                         D.PREŞEDINTE PROF. DEP. MIHAI RADAN
                                                     BIROUL EXECUTIV AL U.C.R.
                                             CONSILIUL COORDONATOR AL U.C.R.

Subsemnatul CRSTA PETRU, candidat pentru funcţia de PREŞEDINTE  LA  UNIUNEA  CROAŢILOR DIN ROMÂNIA CU OCAZIA ALEGERILOR CARE VOR AVEA LOC PE 04 IUNIE 2011 LA CARAŞOVA, prin prezenta formulez următoarele:

1. Să-mi comunicaţi când are loc întrunirea sau întrunirile  BIROULUI EXECUTIV AL U.C.R.,
    CONSILIUL COORDONATOR AL U.C.R. în vederea dezbaterilor cu privire la alegerile  din 4 iunie 2011, precum şi adunările cu delegaţii sau cu electoratul uniunii.

2 Să-mi comunicaţi LISTA cu toţi delegaţii desemnaţi, cu nume şi prenume, respectiv localitatea pe care o reprezintă pentru alegerile din 4 iunie 2011.

3. Să-mi comunicaţi numărul de invitaţi pe care am dreptul să-i invit.

4. Invit toţi candidaţii la o funcţie în cadrul UCR, la o dezbatere publică într-o manieră elegantă, moderată de o persoană desemnată şi agreată de candidaţi.

Precizările făcute au un argument normal, legal şi anume: EGALITATE DE ŞANSE.



                         Cu deosebit respect,
                                                                         CRSTA PETRU

sâmbătă, 14 mai 2011

De ce toate acestea?



Poate că demersul făcut de mine  pentru a prezenta minoritatea croată  în această situaţie nu este cea mai bună soluţie. Pentru mine este foarte regretabil tot ce sa întâmplă rău în aceasta comunitate croată. Este regretabil. Trist. Să nu spun chiar şocant. O comunitate compactă nu se mai înţelege. O comunitate care a fost  şi este privită ca având nişte oameni cinstiţi, credincioşi (catolici), harnici la muncă, primitori, deschişi dar şi puţin conservatori. Conservatori în sensul bun. Datorită acestor  principii conservatoare minoritatea croată din România a reuşit de-a lungul timpului să-şi menţină obiceiurile şi tradiţiile de sute de ani. A ajuns acum într-o situaţie tensionată. O asemenea tensiune a mai existat imediat după ’89 în anii 1990-1991, când  s-a ajuns la probleme etnice (cine este sârb şi cine este croat). Din fericire totul s-a terminat cu  bine. Dar iată că acum s-a ajuns ca după 20 de ani, să se încingă spiritele din nou (dacă vom asculta şi îi vom lăsa în pace pe liderii noştri e totul OK).
Actualii lideri sunt şi foştii lideri de atunci, aproape tot ei, dar la alte dimensiuni şi cu alte date (vârstă, ani, experienţă …avere). Foştii şi actualii lideri au căutat cauza nemulţumirilor de acuma? De ce nu au făcut-o? Sau dacă au făcut-o, a fost ceva formal, aproape cu  aceeaşi colaboratori. De ce? De ce? Simplu! Frica de a nu pierde puterea şi derivatele puterii. Tot ce se face, se face de spectacol, nimic concret. Iar ceea ce se face e pentru a se justifica de ochii lumii (de exemplu, pentru cei ce cunosc amintesc de Ruga 2010 Caraşova, Muzeul, Sala Polivalentă, echipa de fotbal etc.) şi nu pentru a se  tolera şi a se analiza. De ce nu se vine cu argumente clare şi justificări reale, la toate cele pe care le-au făcut sau intenţionează să le facă. Ce se ascunde? De ce sunt lăsate neexplicate, pentru ca aşa să se ajungă la interpretări? De ce nu deschidere şi argumentare în faţa întregii comunităţi? Sau e mai bine un monolog în faţa apropiaţilor foştilor şi  actualilor lideri croaţi şi ceva noi? De ce? De ce? Am propus multe dar… În loc de dialog se recurge la orice alt mijloc pentru a se menţine puterea şi liniştea. Dacă este fals argumentul vă invit în public, la o dezbatere într-o manieră civilizată. Invitaţia a fost lansată de mai multe ori dar a rămas neonorată. Ieşirile publice făcute de unii lideri ai UCR, la adresa mea, s-au soldat cu acuze fără fundament şi fără posibilitatea de mă exprima şi eu în public.
E  foarte greu să reuşeşti să modifici ceva, în condiţiile în care după 20 de ani s-au creat familii, au apărut  grade de rudenie  între cei din uniune, poziţionaţi în diferite funcţii care au legăturii cu liderii  UCR şi chiar cu UCR. Orice tendinţă era înlăturată din faşă. Sub toate formele permise. Încercă să-i critici în public de mai multe ori  şi o să vezi. Ceea mai  bună armă a lor e trimiterea în judecată. Onorariile care se plătesc pentru trimiteri în judecată din ai cui bani se plătesc? Dacă e din bani lor e ok. Dar dacă e din bani noştri? E grav. Pentru ce sunt trimişi oamenii noştri în judecată? De ce ne judecăm noi de noi? Au prezentat în public adevărata cauză a acestor probleme? Mulţi încearcă să evite contradicţiile cu liderii şi îi lasă în pace pentru că  drumul instanţei este costisitor, obositor cu mult timp şi tact.

AJUNGE! OFERIŢI O ŞANSA ŞI ALTORA

Stimaţi lideri ai UCR lăsaţi oamenii în pace, nu-i mai prostiţi cu visuri provocatoare, ascultaţi-i pe toţi şi trageţi concluzii. Nu ascultaţi doar de unii că şi ceilalţi croaţi sunt tot ai voştri. Noi suntem toţi ai noştri! Cred că voi liderii vreţi să ascultăm de voi, ca într-un fel de dictatură. Timp de 20 de ani, aţi prezentat tot ce aţi vrut. De făcut, aţi făcut totul la minim. Chiar credeţi că comunitatea croată se va distruge dacă voi nu o să mai fiţi? Eu cred că nu. Oferiţi o şansă şi altora. Ar fi bine dacă această şansă ar fi la valorile democraţiei în sensul ei adevărat, nu democraţia aşa cum o interpretaţi d-voastră! Aveţi vârste respectabile, dorite de atins de mulţi. Nu puteţi să gândiţi şi să faceţi ceea ce fac generaţiile tinere. E greu de înţeles, pentru mine, că  voi (liderii noştri), cu vârste de peste 65-72 de ani, unii fără şcoală multă, ne mai puteţi reprezenta. Trage fiecare concluziile pe care le poate sau vrea trage!
În calitatea mea de candidat la funcţia de Preşedinte al UCR, vin în faţa întregii comunităţi croate şi mai ales în faţa delegaţilor propuşi, cu următoarele propuneri, pentru binele tuturor:
PROPUNERI
În primul rînd este nevoie de o modificare în STATUTUL UCR care să constea în:
1. Alegerile să fie libere, oricine vrea să poată să se înscrie la o funcţie.
2 Oricine vrea sa voteze din comunitatea croată să poată vota. Nu aşa cum este acum, cu delegaţi nereprezentativi, pentru că (printre altele) este o LISTĂ CU INTERESE
3. Actualele alegeri să NU se ţină la data stabilită, ci să se amâne pentru un nou termen. Alegerile să fie stabilite la o altă data pentru o EGALITATE DE ŞANSE!
Vor urma şi alte propuneri.
Ce se face acum este un circ regizat, ne costă şi ne va costa în viitor încă patru ani. Delegaţii desemnaţi au fost contestaţi în bloc de mine. Cer  celor care organizează alegeri, să:
PUBLICAŢI pe acest blog şi/sau în loc public, vizibil accesibil pentru toată lumea interesată, lista cu delegaţii desemnaţi, cu nume şi prenume ca să ştim exact cine ne reprezintă. Publicaţi pe acest blog şi/sau în loc public, vizibil accesibil pentru toată lumea interesată, gradele de rudenie ce există între  delegaţii (cu nume şi prenume) şi legăturile acestora cu Uniunea şi cu lideri acesteia!
La ora actuală ce au  în comun toţi aceşti lideri pentru a ne purta de grijă aşa cum au făcut în aceşti 20 de ani? Patriotism? Interese? ...surprize, surprize... O să aflaţi în curând. Şi de  alegerile care au fost pe 6 mai 2011 în Caraşova şi de listă şi de Statut. Staţi pe aproape, şi nu uitaţi: Poate o să reuşim împreună să fim mai buni!
VA URMA

marți, 10 mai 2011

RĂSPUNSURI AŞTEPTATE DE FOARTE MULŢI ANI


Voi încerca să prezint, în continuare, anumite aspecte ce vizează minoritatea croată din Caras-Severin şi implicaţiile alegerilor din  4 iunie 2011. Ca orice organizaţie, fundaţie, asociaţie, societate şi UCR funcţionează pe baza unui Statut. UCR-ul nostru funcţionează pe baza unei hotărări judecătoreşti, a unui Statut... Ce prevede acest statut? Mai puţină lume ştie ceva, în privinţa liderilor care fac parte din conducerea Uniunii. Mai degrabă cred că habar nu au. Ce este trecut în Statut? ...Dumnezeu cu mila! Dacă ar fi cunoscut Statutul, ar fi luat atitudine pănă acum. Voi face nişte sublinieri interesante despre acest statut, în materialele pe care le voi prezenta în continuare. Să le analizeze cei care sunt interesati. Sincer nu am mai văzut aşa ceva. Dar asta e. Normal ar fi, ca liderii să-l cunoască dar...
Cine sunt aceşti lideri ai comunităţii croate în teritoriu? Au spus aceştia ce oferă Statul Român (sau alte state) minorităţilor naţionale din România (în speţă minoritatea croată)? Au spus ei ce drepturi şi obligaţii are uniunea faţă de cetăţenii pe care îi reprezintă? Au făcut adunări cu cetăţenii, să le aducă la cunoştinţă şi să cunoască problemele acestora? Nu ştiu dacă au făcut aşa ceva. Dacă au făcut, au făcut în văzul tuturor? ...sau după modelul "original", adică: liderul din localitatea X invită pe cine vrea (neamuri, prieteni) se încheie nişte acte şi gata! Trăiască democraţia, trăiască UCR! ...Corect, nu? Bineînţeles că nu!
Cutuma (practica de zeci de ani) în localităţile croate face ca problemele importante să se aducă la cunoştinţă duminică, în faţa primăriei sau a bisericii. Cînd sunt ceva alegeri, vă asigur că, atunci cînd se iese în faţa comunităţii, se spun vrute şi nevrute. S-au respectat aceste lucruri de aceşti lideri? Ei ar fi trebuit să comunice comunităţii toate drepturile şi obligaţiile uniunii faţă de cetăţenii locurilor unde conveţuiesc croaţi, alturi de români, sârbi, nemţi, maghiari, romi etc. În acelaşi timlp, locuitorii pe care îi reprezintă pot să-şi spună opinia despre uniune şi despre liderii UCR. De fapt, aceşti lideri ar trebui să spună cum şi cu ce au ajutat minoritatea croată, cu lucruri majore. Nu cu fleacuri de genul că s-a plătit muzică pentru rugă, că au dat nişte pungi de Crăciun pentru copii, câteva cărţi  la terminarea anului şcolar, sau un atutocar pentru a se merge la cele două locuri tradiţionale de pelerinaj: Mănăstirea Ciclova şi Mănăstire Radna.
Ce au făcut CONCRET în toţi aceşti ani pentru noi croaţii? Că, Slavă Domnului, banii au fost cu sacul! Poate că noi, marea majoritatea oamenilor care ne-am văzut de treabă, NU vedem, NU înţelegem… sau poate doar eu privesc lucrurile într-o altă dimensiune?

De ce atâtea ACUZE şi SCUZE?
E de vină populaţia croată? Este greşită direcţia liderilor care ne reprezintă? Am cerut -. noi populaţia - ceva  liderilor şi ei de atâtea griji pe care le au, nu pot să facă faţă? Sau noi, populaţia croată, am început să ne trezim şi să vedem că cei care ne-au reprezentat au abuzat de bunul simt şi de încrederea noastră? De ce atâtea şi atâtea acuze, de o parte şi alta? Acuze, acuze… dar sunt si injurii, agresiuni, îmbrânceli, procese etc. De ce toate acestea? Există o cauză.
Avem lideri care sunt PLĂTIŢI, şi nu cu puţin. Avem o uniune (cu un sediu foarte frumos), avem ziar (în care mai mult acuzăm pe cei care nu sunt de acord cu principiile liderilor…), avem parcul auto de invidiat, cu mărci consacrate (jeep-uri, autocare, microbuz, autoturisme... toate noi!). Avem, avem… Dar ce NU avem?
Nu avem respectul din partea unor lideri (opinia mea), încrederea pe care am avut-o în anumiţi lideri de 20 de ani... Acum,  în cine să mai avem încredere? Nu mai avem linişte şi unitate. Ce avem de fapt: circ, batăi, procese civile, penale, acuzaţii (apropo, onorarile avocaţilor le plătesc liderii din buzunarul lor sau de la uniune? Dacă se plătesc de la uniune e foarte grav, deci noi plătim că să ne judeăm între noi. INCREDIBIL!). Nu mai avem sărbătorile sfinte în linişte (de exemplu, Ruga de la Caraşova din 2011, Sfânta Maria Mare). Cine cu cine se ceartă? Liderii UCR cu populaţia croată, cu instituţiile publice, cu biserica, cu şcoala, cu diaspora etc.
Cine ne mai poate înţelege pe noi, populaţia croată? Liderii, Slavă Domnului, ei se mai înţeleg când au aceleaşi valori şi principii! Când nu, aleluia, vin alţii! Avem oameni şcoliţi, avem oameni cu caracter, oameni cunoscuţi. Dar liderii noştri formali nu văd şi nu vor să audă de alţi conducători. De ce liderii actuali sunt foarte mulţumiţi iar restul poulaţiei este nemulţumită? S-a schimbat atât de mult minoritatea croată şi nu ne mai înţelegem noi de noi? Dar de fapt cine sunt aceşti lideri care ne repreizntă? Ce pregătire au? Comunitatea ştie despre ei aşa de multe? Sunt ei cei mai reprezentativi pentru comunitate?Au făcut aceştia ceva lucruri utile pentru comunitate? Nu eu ar trebui să răspund ci oamenii din localităţile, unde conveţuiesc împreună. Eu sunt subiectiv dar dacă cineva vrea să facă investigaţii şi poate, e liber să o facă, să-mi spună rezultatul şi am să-l public aici pe blog.

Cine   sunt aceşti lideri?
Păi, o categorie ar fi nişte pensionari, cu o vârstă respectabilă de peste 60 de ani, cu o pregătire de invidiat de cel muuult 10 clase (gurile rele spun că unii au chiar mai puţin de 4-5 clase!). Nu a fost niciodata publicat un CV al anumitor lideri din eşalonul secund. Sau poate este şi nu am văzut eu. Dacă da, unde? O altă categorie, ceva mai tânără dar tot  cu cel mult 10 clase, profesională sau liceu şi câţiva puţini, cu studii superioare. Adevărate genii, nu-i aşa? Câţi din aceşţi lideri au ascultat glasul comunităţii? Dacă încerci să critici ceva, să le sugerezi, să le propui sau pur şi simplu să le spui că viziunea lor asupra minorităţii croate este greşită şi că nu eşti de acord cu părerea acestor lideri, eşti provocator,  destabilizator, pus de o formaţiune politică străină şi un provocator la dezbinarea UNIUNII...
Ce ar trebui să facem, noi cei mulţi? Să-i ascultăm în continuare, aşa cum am făcut în cei 20 de ani  şi să-i lăsăm în pace să ne poarte de grijă, ala cum au făcut şi au tot făcut şi să le oferim încă patru ani, ca să fim "uniţi", după cum consideră ei? Sau am avea acum o şansă ca să ne impunem un punct de vedere?

Ce au în comun toţi aceşti lideri pentru a ne purta de grijă aşa cum au făcut în aceşti 20 de ani? Patriotism? Interese? ...surprize, surprize... o să aflaţi în curând. Staţi pe aproape, şi nu uitaţi: Poate o să reuşim împreună să fim mai buni!
Va urma

luni, 9 mai 2011

CAMPANIE. LISTA CU INTERESE

 VA URMA INTREBAREA CARE  A  ARUNCAT ÎN AER UNIUNEA CROAŢILOR DIN    ROMÂNIA
Situaţia nou ivită mă face să încerc să modific planul iniţial de prezentare a minorităţii croate cu anumite dezvăluiri. E posibil ca acest plan de publicare sa fie în paralel cu aspectele noi din comunitatea croată. ACEASTĂ NOUTATE CONSTĂ  ÎN O NOUA  ŞANSĂ pentru croaţi. Mai exact, în data de 4 iunie SUNT ALEGERILE PENTRU CONDUCEREA UNIUNII CROAŢILOR DIN ROMÂNIA


Am sperat şi am tot sperat  de 20 de ani, din anul 1991 la ceva nou, bun. La început, totul a fost bun şi frumos. După ce s-a gustat din fructul puterii, vechea conducere nu-l mai lasă şi acum aşteptăm ca şi în 89 la  o nouă schimbare. După 20 de ani sunt tot aceeaşi oameni la conducere. Dar nu numai. Staţi să vedeţi.
Păi în 20 ani oamenii devin maturi. Dar ca lideri vechi, să nu credeţi că şi-au uitat copiii să sufere. Nici vorbă! Spirtul patern există. Firesc. La aceste vremuri noi dar cu lideri vechi, aceştia şi-au atras copiii, rudele, interesele etc, pe toţi şi pe toate, aici în uniune. Dar când este vorba şi de alegeri, atunci se adună toate verigile care să asigure puterea şi liniştea
Eu Crsta, am fost acela care în decursul timpului am fost un susţinător al celor care îi acuză acum, pentru  care nu de puţine ori chiar m-am certat cu diferiţi interlocutori, în diferite locaţii, pentru persoanele pe care eu le-am respectat şi apărat de mulţi ani. I-am respectat. Am avut încredere ei în momentul în care am avut curajul să-i întreb. ATENŢIE! NU să cer ceva! ...şi au sărit ca arşi! Am încercat să atrag atenţia că direcţia NU este bună fără rezultate. Am purtat numeroase discuţii normale, apoi aprinse ...şi în final AGRESIVE (din partea lor). Am considerat că lucrurile NU se pot rezolva datorită INTERESELOR ce există în uniune. Am considerat că am obligaţia MORALĂ să aduc la cunoştinţa celor interesaţi  de această CASTA de INTERESE în cadrul uniunii, pe acest blog. Am recurs la blog deoarece foarte mulţi croaţi sunt plecaţi la muncă prin Europa, iar informaţiile vin cum vin dinspre comunitate. Acest blog NU poate fi controlat de CASTA uniunii. Iar aceşti lideri se duc la instituţiile statului din România şi chiar peste hotare şi vorbesc şi în numele celor plecaţi, fără ca aceştia să aibă habar. Nu au dar nici nu li se aduce la  cunoştinţă ce oferă Statul Român (sau alte state) pentru această minoritate. Pe acest blog puteţi să vă spuneţi bucuriile, necazurile, supărările, părerile, să veniţi cu informaţii noi despre una sau despre alta, să daţi sugestii noi, să ridicaţi probleme etc. Poate o să reuşim împreună să fim mai buni! 
Aceasta este o REVOLTĂ SUFLETEASCĂ! Aceasta m-a determinat să-mi depun candidatura pentru alegerile din 4 iunie 2011. Este un MIJLOC DE PROTEST, împotriva acelora care ne-au desconsiderat. Această candidatură este o PREMIERĂ! În 20 de ani, nimeni nu a avut curaj să depună această şansă care se numeşte CANDIDATURA. După ATENŢIE  20 de ani, am avut CURAJ să depun  candidatura. În 20 de ani nimeni NU a avut curaj pentru că orice intenţie a fost distrusă din faşă. Să nu creadă careva, că acest curaj nu a fost taxat de liderii UCR! Vă înşelaţi. Am fost taxat pentru INTENŢIA de a candida pentru o funcţie în UCR. Vă voi prezenta ce reprezintă pentru liderii vechi la vremuri noi DEMOCRAŢIA şi Uniunea Croaţilor din România.
La aflarea veştii că CRSTA  s-a  înscris pentru alegerile din 4 iunie 2011 au declanşat o campanie foarte dură şi urâtă  împotriva mea şi au sunat GOARNA pentru toţi ai noştri şi ai lor pentru menţinerea UNIUNII, adică a liderilor vechi la vremuri noi. Liderii vechi la vremuri noi  au şi o vârstă respectabila de peste 70 de ani. Apropo, dacă NU eşti de acord cu lideri aceştia eşti provocator,  destabilizator pus de o  formaţiune politică şi un provocator la dezbinare UNIUNII.
Invit la dezbateri publice, pe toţi candidaţii, pentru a informa cetăţenii minorităţii croate (şi nu numai) asupra proiectelor şi strategiilor pe care vor să le aplice în cazul câştigării unei poziţii în cadrul UCR.

Iată ce voi intenţiona să fac:
1. TRANSPARENŢA DECIZIONALĂ. Voi face public tot ceea ce ţine de banii pe care îi trimite Statul român minorităţii croate;
2. Participarea publică la toate şedinţele, fără invitaţii şi fără restricţii;
3. Voi încerca să restabilesc relaţiile normale cu instituţiile statului, consiliile locale (Caraşova, Lupac) biserică, şcoală, diasporă etc.;
4. Voi anula toate procesele pe care le are UCR cu cetăţenii minorităţii croate;
5. Voi crea o competiţie constructivă pe adevărate valori profesionale în UCR;
6. Voi accesa fondurile pentru  întreaga comunitate, prin parteneriate şi o mai bună funcţionare a UCR
7. Voi redistribui în mod echilibrat fondurile în toate comunităţile croate din România
Intenţiile mele sunt mult mai multe şi le voi prezenta  pe parcurs.

Întrebarea care a pus pe JAR liderii UCR? Voi publica LISTA CU SUSŢINĂTORII vechilor lideri, care cănd sună GOARNA,  sunt prezenţi şi în poziţie de drepţi. O fac cu promptitudine, dar oare din patriotism? din interes? ...surprize, surprize... o să aflaţi în curînd. Staţi pe aproape, şi nu uitaţi: Poate o să reuşim împreună să fim mai buni!

vineri, 6 mai 2011

COMUNISM ŞI MINORITĂŢI

CAPITOLUL 3
În perioada comunistă, la Plenara CC al PCR din 24-25 octombrie 1968 s-a adoptat hotărârea conform căreia, în judeţele în care trăiesc minorităţile naţionale, urmează să se constituie consilii judeţene ale oamenilor muncii aparţinând minorităţilor  naţionale respective. Aceste  consilii urmau să fie incluse  în activitatea Frontului Unităţii Socialiste. Voi pune accentul doar doar pe cele 2 judeţe unde sunt un număr semnificativ de croaţi şi anume, Timiş şi Caraş-Severin. În anul 1968 s-a constituit Consiliul Judeţean Timiş al Oamenilor Muncii de naţionalitate Sârbă şi Croată condusă  de Milan Iovanovici. În acelaşi an ’68 şi în judeţul Caraş-Severin a funcţionat Consiliul al Oamenilor Muncii de Naţionalitate Sârbă şi Croată condusă  de Mihai Peia.
După evenimentele revoluţionare din decembrie 1989 aceste consilii şi-au încetat existenţa. La data de 27 decembrie 1989 s-a constituit Frontul Democratic al Sârbilor  şi Croaţilor din România. Două zile mai tîrziu, la 29 decembrie 1989 s-a constituit  Uniunea Democratică a Sârbilor  din România unde au fost incluşi în conducere şi 3 reprezentanţi ai craşovenilor-croaţi.

ERA NOUĂ, DEMOCRAŢIA
În luna decembrie 1991, la întrunirea Consiliului de Conducere al UDSR noi croaţii ne-am retras şi am format  Uniunea Croaţilor din România condusă de Radan Mihai, de profesie cadru didactic

CONTEXTUL INTERNAŢIONAL
Trebuie să mai subliniem un fapt  care la vremea lui a reprezentat un moment de mare tristeţe şi tensiune. Momentul războiului iugoslav. Pe vremea comunismului, noi croaţii şi fraţii noştri sârbi-români aşezaţi în mare parte în zona Clisurii Dunării ne simţeam ca aparţinînd unei singure familii sârbo-croate. Zagreb, Pancevo, Split, Smederevo, Liubliana, Saraievo, Podgoriţa, Kosovo, Skoplie erau parca şi oraşele noastre, „farul” care ne lumina sufletele. Beogradul era şi este cel mai mare oraş din apropierea noastră. Este la mai puţin de jumătate din distanţa la care este Bucureştiul. Ne uitam la televiziunea lor şi ne simţeam şi mai apropiaţi, pentru că vorbeam aceeaşi limbă, pentru că foloseam acelaşi cuvinte pe care mamele noastre le foloseau când ne alintau, când ne învăţau câte ceva, erau aceleaşi cuvinte pe care le spuneam iubitelor noastre. Şi cântecele! Păi nu era nuntă, botez sau alt eveniment important, să nu cântăm cântecele noastre. Da, le simţeam ale noastre, pentru că şi noi ne simţeam fraţi cu cei din Sudul Dunării. Sigur, că fraţii croaţi - chiar dacă erau un pic mai departe geografic - ne erau cumva mai apropiaţi sufletului pentru că erau de aceeaşi credinţă (Romano Catolică) la fel ca şi noi. Dar pentru noi, în acei ani, chiar că nu conta. Erau fraţi cu noi şi unii şi alţii. Ştiam că sunt deosebiri între ei, că există multe diferenţe, dar ne simţeam protejaţi de micile lor conflicte, pentru că trăiam în altă ţară, prietenă şi în pace.

RĂZBOIUL!
Nu vă puteţi închipui ce durere şi tristeţe am putut noi trăi aici în România, pentru ceea ce se întâmpla cu fraţii noştri. Ne simţeam ca nişte copii ai căror părinţi se ceartă şi ajung la divorţ. O dramă cumplită şi o simţeam până în cele mai profunde fibre ale fiinţei noaste. Sigur că au apărut „voci fierbinţi” care argumentau în favoarea unora şi în contra altora. Dar toţi eram trişti şi îngrijoraţi de ceea ce li se întâmplă a-lor noştri de „acasă”. Indiferent că era vorba despre fraţii noştri (îmi vine să le spun gemeni) croaţii sau despre fraţii noştri sârbii, ori bosniacii sau dalmaţienii ori slovenii sau muntenegrenii. Ne-a fost foarte greu să acceptăm că politica poate să ducă la moarte, la distrugere, la ruptură atât de gravă. Numai un mincinos ar putea să afirme că nu mai avem nimic în comun cu sârbii. Că i-am uitat sau că îi urâm, că ne uităm chiorâş la ei, că sunt duşmanii noştri. Doamne fereşte! Dar într-adevăr, ca într-un divorţ unde copiii trebuie să aleagă între un părinte sau altul, am ales firesc, părintele cu care am avut cele mai multe lucruri în comun. De atunci, noua noastră capitală de suflet şi noul nostru far călăuzitor a devenit Zagrebul, capitala Croaţiei. Pentru că suntem totuşi cetăţeni români, avem în suflete speranţa tainică a viitoarei împăcări definitive între aceşti fraţi ai noşti şi că ne vom regăsi în noua familie europeană. Aşa cum şi trebuie să fim, pentru că şi românii şi sârbii şi croaţii, cu sute de ani în urmă eram într-o singură familie: a tracilor.
VA URMA

miercuri, 4 mai 2011

Minoritatea croată din România

CAPITOLUL 2
Interese şi griji
După cum am anunţat, partea interesantă abia acum începe să apară. Nu ştiu câţi dintre cetăţenii români de minoritate croată ştiu ceva concret despre minoritatea lor. Din cauze obiective sau subiective. Trist dar adevărat. Foştii şi actualii lideri (tot ei, pentru că sunt aceiaşi!)  ai croaţilor nu au publicat mare lucru despre istoria şi existenţa Uniunii Croaţilor din România. Dacă există aşa ceva vă rog sa-mi semnalaţi şi mie, pentru că eu nu am văzut. Am accesat situl Uniunii Croaţilor din România şi situl Hrvatska Grancica şi nu am observat nimic. Dacă este aşa ceva şi este şi publicat şi eu nu am observat, vă transmit scuzele mele. Se mai întămplă. Cine nu munceşte nu greşeşte! Cu siguranţă, actualii lideri nu au avut timp de atâtea griji pe care le au faţă de noi, să facă ceva. Ceva bun, orice pentru binele nostru! Doar sunt liderii noştrii, nu? Voi prezenta pe parcurspe acest blog, GRIJILE pe care le au conducătorii Uniunii Croaţilor din România, pentru comunitatea croată din România.

Revenind la comentariul început din "capitolul 1" iată continuarea: 
Situaţia politică internaţională aduce apariţia pa harta Europei, de noi state în Balcani. Iugoslavia Mare dispare. Fostele republici care au compus Iugoslavia Mare îşi redobândesc independenţa. De reţinut că fostele republici ale Iugoslaviei, în decursul timpului, au mai fost state de sine stătătoare. Dintre republicile care au avut un impact foarte mare asupra minorităţii croate din România, a fost (şi este!) bineînţeles, Croaţia.

Lucrurile aveau să se schimbe radical şi în comunitatea croată din România. Instabilitatea politică din fosta Iugoslavie şi mai ales situaţia tensionată  din Republica Serbia, a făcut ca cetăţenii români de minoritate croată să migreze în cătarea unui nou loc de muncă în Croaţia. Facilităţile oferite de noul stat croat (în special pentru dreptul de lucru şi accesul în spaţiul actual Schengen), a avut un impact major asupra întregii comunităţii croate din România.

Schimbările politice ale Europei şi în speţă în fosta Iugoslavia Mare începe să aibă un impact major şi în cadrul comunităţii croate din România

Minoritatea croată din România  a fost  şi este privită ca o minoritate cu  nişte oameni  calmi, cinstiţi,  credincioşi (catolici), harnici la muncă, primitori, deschişi dar şi puţin conservatori. Conservatori în sensul bun. Dintr-o minoritate liniştită încep să apară probleme în special de natura etnică. Că unii sunt sârbi alţi croaţi.  Recensământul din 7 ianuarie 1992 a dat posibilitatea fiecăruia să se declare ceea ce vrea, în sensul că unii s-au declarat croaţii, allţii sârbi şi caraşoveni. Din fericire, situaţia tensionată nu a degenerat în incidente grave cu toate ca  această a fost alimentată de mai mulţi factori. Fiecare a avut libertatea şi posibilitatea să se declare ce voia adică: român, croat, sârb, caraşovean. În a acest interval de timp, un număr semnificativ de cetăţeni ai minorităţii croate au plecat în Croaţia fiind încurajaţi şi de facilităţile oferite de noul stat croat. În fond sunt fraţii noştrii mai mari, sunt verişorii noştii rămaşi "acasă". Aveau nevoie de noi ca forţă de muncă bine calificată, disciplinată şi mai ales vorbitori ai limbii materne. Războiul le-a devastat mii de familii, au murit sau au fost schilodiţi pe viaţă, foarte mulţi bărbaţi. Plus că aproape toate localităţile au avut de suferit mari distrugeri, clădiri, şosele, instituţii, poduri, canalizări, surse de apă au fost mai mult sau mai puţin distruse. Să nu mai vorbim de moralul populaţiei. Pe de o parte o tristeţe, lăsată de război, pe de altă parte, o euforie a eliberării. Pentru noi croaţii din România era şi o euforie a regăsirii. Împărtăşită din plin de croaţii din Croaţia şi - lucrul cel mai important! - confirmată de oamenii noştrii care au avut curajul să înceapă o nouă viaţă. Dar important de subliniat, oamenii aceştia au avut şi generozitatea să meargă acolo, în vremuri tulburi, ajutîndu-şi la necaz fraţii mai mari din patria mamă Croaţia. Oraşe şi sate întregi au fost reconstruite de noi, cei din România, mulţi dintre noi rămînînd acolo pentru mult timp sau chiar definitiv.
VA URMA

marți, 3 mai 2011

Staţi pe aproape! Urmează dezvăluiri incredibile!!!

ÎNCEPÎND DE ASTĂZI, PE ACEST BLOG:
 
- LUCRURI INCREDIBILE DESPRE COMUNITATEA CROATĂ DIN ROMÂNIA
- DEZVĂLUIRI DESPRE LIDERII MINORITĂȚII CROATE 
- AMĂNUNTE INTERESANTE ŞI ÎNCĂ NECUNOSCUTE DESPRE ALTE  PERSOANE IMPLICATE ÎN MINORITATEA CROATĂ DIN ROMÂNIA.
  
     Aşa că, vă invit să rămîneţi aproape, să accesaţi blogul meu şi să faceţi comentarii despre toate aceste lucruri care urmează să vi le împărtăşesc. Orice mărturie, orice document, orice informaţie pe care mi-o veţi furniza, va fi utilizată. Desigur, de publicat vor fi publicate numai acele documente care sînt adevărate şi pot fi identificate. Aşadar comentariile anonime, vor rămîne doar comentarii. În fond, este blogul meu personal. E ca acasă la mine. Pot primi sau nu pe cineva care vine la mine în vizită. Vă rog aşadar, să aveţi un limbaj decent şi echilibrat, chiar dacă dezvăluirile vor fi şocante pentru unii. Vă mulţumesc şi vă aştept părerile.


CAPITOLUL 1

Minoritatea croată din România

Croaţii din România sunt concentraţi în mare parte în cele şapte sate predominant croate (Caraşova, Iabalcea, Nermed, Lupac, Clocotici, Vodnic şi Rafnic). Dar suntem foarte mulţi în Reşiţa, în Tirol, Checea, etc. Minoritatea croată  a fost  şi este privită ca avînd nişte oameni cinstiţi,  credincioşi (catolici), harnici la muncă  primitori, deschişi dar şi puţin conservatori. Conservatori în sensul bun. Datorită acestor  principii conservatoare minoritatea croată din România a reuşit de-a lungul timpului să-şi menţină obiceiurile şi tradiţiile de sute de ani.
Un rol foarte important care l-a avut în comunitatea croată şi care a contribuit la menţinerea identităţii, credinţei, tradiţiei etc., a  croaţilor din România a fost biserica. Minoritatea croată din România a avut legături strânse cu statul mamă, prin intermediul bisericii. În anumite perioade ale istoriei acestea au fost mai strânse sau mai răcite, acest lucru s-a datorat situaţiilor internaţionale de la acea perioadă. Interesant este faptul că în perioada comunistă relaţia cu croaţii din fostul stat iugoslav a fost întreţinut tot prin intermediul bisericii. 
Puţină istorie recentă:
Înainte de 1989 ocupaţiile caraşovenilor (craşovenilor) au fost condiţionate, în trecut ca şi azi, de poziţia geografică şi de evoluţia economică a acestei părţi a Banatului. Ocupaţiile de bază ale caraşovenilor, în trecut, au fost creşterea animalelor, pomicultura şi industria. Mare parte a produselor agricole  erau vândute în localităţile vecine şi  în marile centre industriale ale judeţului Caraş-Severin: Reşiţa, Anina, Bocşa , Oraviţa etc. Marea majoritate a cetăţenilor români de  etnie croată au lucrat în industrie în Reşiţa, Anina, Bocşa, Oraviţa, la minele de la Dognecea, Ocna de Fier etc. Activităţile acestora au cuprins aproape întreg spectrul economic al  localităţilor respective. Evoluţia până în anul 1989 a avut şi un impact pozitiv şi asupra învăţământului în sensul că tot mai multe familii trimiteau copiii la studii la diferite şcoli  în oraşele judeţului Caras - Severin  şi nu numai.
Anul de referinţă pentru istoria României 1989, avea să schimbe şi situaţia comunităţii croate din România. Odată cu libera circulaţie a cetăţenilor a început şi  primul mare acces spre a-şi vedea şi cunoaşte identitatea originii noastre. Nu şi în ultimul rând au plecat să afle noi activităţi productive care au început să se contureze (în prima etapă) în Regiunea Serbia, din fosta Yugoslavie. Spun acest lucru pentru că această primă etapă a fost în perioada 1990-1992. În această perioadă, mare majoritate a croaţilor din România au lăsat activităţile economice din ţară pentru activităţi economice în Serbia. Au fost mai bine plătite pe de o parte, iar pe de altă parte, în România a început să apară şomajul şi restructurarea. În această perioadă, un număr ceva mai mic au desfăşurat activităţii economice şi în alte republicii din fosta Yugoslavie, printre care se număra şi Croaţi.
Lucrurile aveau să se schimbe radical la Caraşova şi în comunitatea craşovenească, imediat după dezlipirea Croaţiei de Iugoslavia Mare. Ca urmare a ieşirii Croaţiei din Federaţia Iugoslavă, raporturile acestei ţări, cu minoritatea noastră croată din România ajung la relaţii excelente. Pentru că partea interesantă abia urmează, vă invit să rămîneţi pe aproape sau să reveniţi pe blogul meu. Vă mulţumesc pentru vizită şi vă aştept comentariile.
VA URMA