ALEGERII LA UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA = 4 IUNIE 2011
Actualmente aceste alegeri nu sunt corecte!
Oferiţi EGALITATE DE ŞANSE
Amânaţi Alegerile din 4 iunie 2011, acestea NU sunt corecte! Oferiţi populaţiei dreptul constituţional să voteze!
Delegaţii propuşi pentru CONFERINŢA NAŢIONALĂ AU FOST CONTESTAŢI pe 16 mai 2011, pentru subiectivism (rude, angajaţi etc.).
Publicaţi lista cu delegaţii ca să le cunoască comunitatea! Vă ofer posibilitatea să publicaţi gratuit pe acest bolg. ...Ca să nu trebuiască să măriţi cumva, cheltuielile pe anul 2011
Din 16 mai 2011 , actuala conducere care organizează alegerile nu a răspuns la solicitarea mea (este postată pe acest blog în 16 mai 2011).
O precizare importantă! Comentariile care se fac pe baza materialului publicat de mine: îi asigur pe suspicioşi că pot să fie siguri că subsemnatul Crsta nu se ascunde sub nici un ,,ANONIMAT”. Este un blog personal. Eu public ce consider important pentru mine şi pentru comunitate. Ofer posibilitatea şi altora să comenteze în limita bunului simţ şi a politicii administratorilor acestui ,,blog”. Comentariile mele sunt vizibile şi nu se ascund în anonimat. Nu am nici un motiv să scriu sub anonimat. Chiar invit susţinătorii d-lui deputat Radan, fie că sunt angajaţi studenţi, jurnalişti etc., la dezbaterile care au fost prezentate până acum cu argumente clare, pertinente. Niciodată nu-i târziu; aştept luări de poziţii. Întrebările care mi-au fost formulate vor primi în cel mai scurt timp răspunsurile. Revenind la cele electorale în care este cuprinsă minoritatea croată, arăt că, cu ocazia deplasării mele prin comunităţile croate am constatat anumite lucruri greu de înţeles pentru mine dar şi pentru cei pe care îi reprezintă liderii lor.
Lideri UCR-ului din teritoriu nu aduc la cunoştinţă lucrurile foarte importante comunităţii pe care o reprezintă, ca de exemplu alegerile care au fost ţinute în comunităţile pe care îi reprezintă dar şi cele care urmează să se desfăşoare (4 iunie 2011). Spun aceste lucruri deoarece locuitorii comunităţilor respective rămân surprinşi în momentul în care anunţ că în localităţile lor au avut alegeri şi îi întreb dacă îşi ştiu conducătorii. Populaţia este surprinsă că nimeni nu le-a adus la cunoştinţă despre alegerile care s-au ţinut în localităţile respective cât şi despre delegaţii care îi vor reprezenta pentru alegerile la 4 iulie 2011. Întrebarea cea mai des pusă mie a fost: "Cine i-a ales? Când s-au ţinut alegerile? Unde s-au ţinut alegerile? De ce oare aceşti lideri nu au anunţat populaţia despre evenimentele care au avut loc?" Au fost anunţaţi doar privilegiaţii (rude, prieteni etc.). Aceşti lideri respectabili prin prisma vârstei (majoritatea) de peste 60 de ani… să ne trăiască!....au timp suficient să anunţe că doar sunt nişte pensionari (mici excepţii), iar un câştig (fac caritate?), în plus pe lângă pensie, nu strică. Stimaţi lideri ca Şera Gheorghe, Lugojan Petru, Miloş Marian, Haţegan Gheorghe, Vatav Mihai!!! Aveţi obligaţia să răspundeţi comunităţii în mod public şi nu discreţionar, că doar îi reprezentaţi pe toţi, şi noi/ei sunt tot ai noştri/ai voştri sau poate reuşiţi să-mi răspundeţi mie sau celor care v-au ales şi pe care îi reprezentaţi în UCR-ul sau Consiliile locale la următoarele întrebări care au fost adresate prin intermediul Consiliilor locale din Caraşova şi Lupac, prin consilierii Ghera Nicolae-Caraşova secretar general al UCR, Haţegan Gheorghe-Nermet, Milos Marian -Rafnic.
Nu vreau să acuz, dar am/avem dreptul să ştiu/ştim. Am/avem dreptul să întreb(ăm). Am/avem dreptul să cer(em) socoteală. Am/avem dreptul să fiu/fim respectat(ţi). Nu vreau/vrem nimic altceva!
Iată ce i-am întrebat în luna ianuarie 2011:
1. Dacă au cunoştinţă despre modul cum au fost cheltuiţi cei 16.100.000.000 lei (miliarde vechi !), pe anul 2008, de către UCR pentru minoritatea croată.?
2. Dacă au cunoştinţă despre modul cum s-au făcut investiţiile pe anul 2008 în UCR.?
3. Dacă pot să enumere investiţiile făcute pe anul 2008 unde şi ce s-a făcut?
4. Dacă pot să prezinte în public raportul de cheltuieli pe anul 2008 şi dacă au votat şi semnat aceste cheltuieli şi dacă au votat şi semnat descărcarea de gestiune pe anul 2008?
5. Dacă au cunoştinţă de unde vin fondurile pentru minorităţile naţionale?
6. Dacă au obligaţia să aducă la cunoştinţa opiniei publice despre modul cum au fost gestionate sumele de bani ale minorităţii croate pe anul 2008?
7. Revin cu întrebarea la adresa consilierilor UCR, la care nu s-a dat un răspuns. Dacă pot să enumere investiţiile făcute pe anul 2009, adică 17.153.700.000 (miliarde lei vechi) conform H.G. 396/2009 ), unde şi ce s-a făcut?
8. Revin cu întrebarea la adresa consilierilor UCR, la care nu s-a dat un răspuns. Dacă pot să prezinte în public raportul de cheltuieli pe anul 2009?
9. Uniunea Croaţilor din România este instituţie de drept privat sau public?
10. Revin cu întrebarea la adresa consilierilor UCR, la care nu s-a dat un răspuns.Dacă consilierii UCR au fost şi sunt beneficiarii anumitor interese personale în UCR?
NOTĂ: Suma de 16.100.000.000 lei (miliarde lei vechi!) a fost alocată şi aprobată pentru minorităţile naţionale din România, unde se regăseşte şi UCR, prin H.G. 103/2008
Total 2009 17.153.700.000 +
2008 16.100.000.000 = 33.253.7000.000 lei (miliarde lei vechi!)
Pun aceste întrebări şi aştept răspunsul în scris de la aceşti consilieri ai minorităţii croate, în virtutea votului care le-a fost oferit de familia mea, pentru reprezentare în acest consiliu şi a vorbi în numele minorităţii croate unde mă regăsesc cu familia şi unde îmi gestionează drepturile mele ca minoritar al acestei ţări, atât sub aspectul social, cât şi sub aspectul financiar.
Consider ca au obligaţia morală faţă de mine şi familia mea precum şi pentru comunitatea croată să ofere aceste răspunsuri la întrebările formulate
În prezent nu am primit nici un răspuns!
Pot să răspundă şi acum, preşedintele UCR-ului Radan Mihai, vice-preşedintele UCR-ului Bogdan Petru, etc. Vă ofer posibilitatea să publicaţi "Cheltuielile" pe anul 2009 şi 2008 cu formularele ,,A2” şi ,,A3” gratuit pe acest bolg. ...ca să nu trebuiască să măriţi cumva, cheltuielile pe anul 2011 . Câţi dintre croaţii acestei ţări ştiu de această sumă oferită de Statul român, minorităţii croate? Câţi dintre croaţii acestei ţări ştiu, cum s-a cheltuit această sumă, unde şi pe ce? De ce nu aţi făcut public până acum, toate acestea, ca să cunoască cetăţenii minorităţi croate din România? Dacă aţi publicat, vă rog să precizaţi: Cum? Cui? Unde? Când?...aţi publicat toate acestea?
Fiecare dintre noi să tragă concluzii!
Iată cum ne-au purtat de grija, aceşti lideri în ultimii 20 de ani şi mai vor un mandat de încă 4 ani. Patriotism? Interese? ...surprize, surprize... o să aflaţi în curând şi alte întrebări care au revoltat liderii croaţilor. Staţi pe aproape, şi nu uitaţi: Poate o să reuşim împreună să fim mai buni
Va urma