Bine v-am găsit! ...bine m-aţi găsit...

Bine v-am găsit! ...bine m-aţi găsit...
La această adresă, aţi găsit locul unde vă voi povesti despre mine şi despre interesele mele. Viaţa mea şi a comunităţii croate din România. Aşa cum am spus şi în caseta "despre mine", sunt cetăţean român de etnie croată. Sunt originar din chiar "Capitala" croaţilor din România, adică din Caraşova, judeţul Caraş-Severin.
Ei, daca ar fi să vorbim despe croaţii din România şi despre locul meu, ar trebui să vă povestesc foarte multe lucruri. Avem o istorie de sute de ani, pe aceste meleaguri. Unii susţin ca am fi venit aici acum multe sute de ani, alţii susţin că suntem aici dintotdeauna, doar că am învăţat limba datorită călugărilor franciscani croaţi şi catolici, care au avut aici la Caraşova o foarte puternică bază. Să nu uităm că localitatea Caraşova a fost la un moment dat, una dintre cele mai importante localităţi din această zonă! Nu mă pot pronunţa. Parcă i-aş lăsa pe istorici să spună exact adevărul.
Ceea ce se poate vedea acum, cu ochiul liber, este o localitate frumoasă ca o perlă, cu oameni harnici şi inteligenţi care ar putea să facă cinste oricărei localităţi din Europa. Comunitatea mea, este concentrată mai ales în cele şapte sate predominant croate (Caraşova, Iabalcea, Nermed, Lupac, Clocotici, Vodnic şi Rafnic). Dar suntem foarte mulţi în Reşiţa, în Tirol, Slatina Timiş, Timişoara, Bucureşti. Să nu uităm că ne-am răspîndit prin toată Europa, de la Zagreb şi Viena pînă în Madrid, Londra şi dacă ne căutăm bine, o să găsim de-ai noştri chiar şi la Chicago sau prin Australia. Şi nu veţi auzi lucruri rele despre noi. Suntem oameni cinstiţi, catolici foarte credincioşi, harnici la muncă. Dar să ne vezi la învăţătură (aproape că nu mai este casă care să nu aibă câte un student sau absolvent de facultate!). Şi-apoi ştim să ne trăim şi viaţa, ştim să ne distrăm dar mai ales să împărţim bucuria cu oaspeţii noştri, pentru că sîntem nişte oameni primitori şi deschişi.
În orice caz, sunteţi bine-veniţi pe blogul meu. Aici voi posta orice voi simţi că este util comunităţii mele. Voi spune lucruri care sunt de laudă, dar şi lucruri care trebuie spuse ca să fie corectate. Voi arăta cu degetul pe cei care cred că nu pot fi arătaţi şi voi lăuda pe cei ce merită cu adevărat. Vă mulţumesc că mă vizitaţi. Vă mulţumesc că îmi veţi fi prieteni, musafiri, colegi, camarazi sau ceea ce veţi considera domniile voastre că vreţi să fiţi. Criticaţi-mă dacă veţi observa lucruri pe care m-am grăbit să le arăt şi nu sunt aşa cum am crezut eu. Ajutaţi-mă să arăt acele lucruri care trebuiesc arătate. Nu caut doar binele şi frumosul numai ca să se creadă că nu mai există probleme, dar nici nu voi căuta numai răul, minciuna şi duşmănia. Voi încerca să caut adevărul. Calea care să ne ajute să fim noi. Noi cei vechi şi noi cei...noi! Sună bine? Poate o să reuşim împreună să fim mai buni.
Vă mulţumesc pentru vizită!



sâmbătă, 27 iunie 2026

Open Space Lab, la a doua ediție: studenții UPT și-au transformat proiectele tehnice în idei de afaceri

Universitatea Politehnica Timișoara continuă să își pregătească studenții nu doar din punct de vedere teoretic, ci și pentru provocările reale ale pieței muncii. În acest context, proiectele de practică derulate în cadrul UPT urmăresc dezvoltarea competențelor tehnice, antreprenoriale și de comunicare, facilitând totodată interacțiunea directă dintre studenți și mediul economic.
În data de 24 iunie 2026, la sediul Cowork Timișoara, s-a desfășurat cea de-a doua ediție a evenimentului Open Space Lab, organizat în cadrul proiectului „Perform-UP – Stagii de practică și performanță academică pentru studenții de la UPT în domeniile Electronicii, Telecomunicațiilor și Tehnologiilor Informaționale”, Cod SMIS 310508.

Proiectul, demarat la 1 noiembrie 2024 și cu o durată de implementare de doi ani, are ca obiectiv principal sprijinirea studenților din anul III în identificarea unor locuri de practică relevante în companiile de profil. Pe parcursul implementării, participanții au beneficiat de activități dedicate dezvoltării competențelor socio-emoționale, cursuri de antreprenoriat, precum și sesiuni de îndrumare pentru elaborarea CV-ului și a scrisorii de intenție.
Evenimentul Open Space Lab a avut ca scop facilitarea dialogului dintre studenți și reprezentanții mediului economic din Timișoara. La această ediție au participat peste 50 de studenți din anul III ai Facultății de Electronică, Telecomunicații și Tehnologii Informaționale, membri ai grupului țintă al proiectului.
Din partea Facultății de Electronică, Telecomunicații și Tehnologii Informaționale au participat conf.dr.ing. Septimiu Mischie, managerul proiectului, conf.dr.ing. Adrian Popovici, expert grup țintă, precum și ș.l.dr.ing. Liliana Mâțiu-Iovan, director al Departamentului MEO. 
În cadrul evenimentului, studenții au fost organizați în echipe, în funcție de proiectele dezvoltate fie cu ajutorul echipamentelor achiziționate prin proiectul Perform-UP, fie în colaborare cu companii partenere. Beneficiind de sprijinul unor specialiști cu experiență în domeniul afacerilor, participanții au fost îndrumați să își transforme realizările tehnice în produse cu potențial de piață, utilizând metoda Lean Canvas.

Astfel, studenții au analizat aspecte esențiale pentru dezvoltarea unui produs: identificarea problemelor pe care acesta le rezolvă, definirea soluțiilor propuse, stabilirea categoriilor de beneficiari, analiza concurenței și conturarea identității produsului.

Ulterior, fiecare echipă a interacționat cu câte trei mentori proveniți din mediul economic, care au evaluat proiectele din perspectiva caracteristicilor tehnice, a segmentului de piață vizat și a potențialului comercial, oferind totodată recomandări privind modul de prezentare în fața juriului.
La final, un juriu alcătuit din patru reprezentanți ai unor companii din Timișoara a evaluat toate proiectele participante, stabilind clasamentul final. În cadrul competiției au fost acordate premii în valoare totală de 12.000 de lei.

Premiul I a fost câștigat de echipa formată din studenții Andreea Vârlan și Alexandru Cotuna, pentru proiectul „Sistem de decodare în timp real a codului Morse”. Soluția propusă poate fi adaptată pentru integrarea pe un scaun rulant destinat persoanelor cu dizabilități locomotorii.
Premiul al II-lea a revenit studentelor Bianca Bulzan, Iulia Maier și Marusia Maxim, pentru proiectul „Robot mobil cu Raspberry Pi 4B comandat de la distanță”, un robot autonom ce poate fi utilizat pentru efectuarea în condiții de siguranță a operațiunilor de deratizare și dezinsecție.
Premiul al III-lea a fost obținut de studenții Ali Walyd și Faraz Daradaiezadeh, care au dezvoltat o platformă educațională bazată pe Raspberry Pi 4, destinată învățării roboticii.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu