Ziua de 26 iunie a fost proclamată Ziua Drapelului Național prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998. Cu această ocazie, Instituţia Prefectului – Judeţul Caraş-Severin, Consiliul Judeţean Caraş-Severin, Primăria Municipiului Reșița şi Garnizoana Reşiţa organizează vineri, 26 iunie, în Piața 1 Decembrie 1918 din Reșița, cu începere de la ora 12.00, un ceremonial militar și religios.
Ceremonia va cuprinde: întâmpinarea oficialităţilor, săvârşirea serviciului religios, scurte luări de cuvânt despre semnificația drapelului național.
Sunt invitaţi să participe cetăţenii municipiului, reprezentanţi ai autorităţilor publice locale, ai partidelor politice, ai asociaţiilor, ligilor şi fundaţiilor, veterani de război, cadrele militare în rezervă şi în retragere, elevi, studenţi şi reprezentanţi ai mass-media.
Cancelaria Prefectului
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu