Bine v-am găsit! ...bine m-aţi găsit...

Bine v-am găsit! ...bine m-aţi găsit...
La această adresă, aţi găsit locul unde vă voi povesti despre mine şi despre interesele mele. Viaţa mea şi a comunităţii croate din România. Aşa cum am spus şi în caseta "despre mine", sunt cetăţean român de etnie croată. Sunt originar din chiar "Capitala" croaţilor din România, adică din Caraşova, judeţul Caraş-Severin.
Ei, daca ar fi să vorbim despe croaţii din România şi despre locul meu, ar trebui să vă povestesc foarte multe lucruri. Avem o istorie de sute de ani, pe aceste meleaguri. Unii susţin ca am fi venit aici acum multe sute de ani, alţii susţin că suntem aici dintotdeauna, doar că am învăţat limba datorită călugărilor franciscani croaţi şi catolici, care au avut aici la Caraşova o foarte puternică bază. Să nu uităm că localitatea Caraşova a fost la un moment dat, una dintre cele mai importante localităţi din această zonă! Nu mă pot pronunţa. Parcă i-aş lăsa pe istorici să spună exact adevărul.
Ceea ce se poate vedea acum, cu ochiul liber, este o localitate frumoasă ca o perlă, cu oameni harnici şi inteligenţi care ar putea să facă cinste oricărei localităţi din Europa. Comunitatea mea, este concentrată mai ales în cele şapte sate predominant croate (Caraşova, Iabalcea, Nermed, Lupac, Clocotici, Vodnic şi Rafnic). Dar suntem foarte mulţi în Reşiţa, în Tirol, Slatina Timiş, Timişoara, Bucureşti. Să nu uităm că ne-am răspîndit prin toată Europa, de la Zagreb şi Viena pînă în Madrid, Londra şi dacă ne căutăm bine, o să găsim de-ai noştri chiar şi la Chicago sau prin Australia. Şi nu veţi auzi lucruri rele despre noi. Suntem oameni cinstiţi, catolici foarte credincioşi, harnici la muncă. Dar să ne vezi la învăţătură (aproape că nu mai este casă care să nu aibă câte un student sau absolvent de facultate!). Şi-apoi ştim să ne trăim şi viaţa, ştim să ne distrăm dar mai ales să împărţim bucuria cu oaspeţii noştri, pentru că sîntem nişte oameni primitori şi deschişi.
În orice caz, sunteţi bine-veniţi pe blogul meu. Aici voi posta orice voi simţi că este util comunităţii mele. Voi spune lucruri care sunt de laudă, dar şi lucruri care trebuie spuse ca să fie corectate. Voi arăta cu degetul pe cei care cred că nu pot fi arătaţi şi voi lăuda pe cei ce merită cu adevărat. Vă mulţumesc că mă vizitaţi. Vă mulţumesc că îmi veţi fi prieteni, musafiri, colegi, camarazi sau ceea ce veţi considera domniile voastre că vreţi să fiţi. Criticaţi-mă dacă veţi observa lucruri pe care m-am grăbit să le arăt şi nu sunt aşa cum am crezut eu. Ajutaţi-mă să arăt acele lucruri care trebuiesc arătate. Nu caut doar binele şi frumosul numai ca să se creadă că nu mai există probleme, dar nici nu voi căuta numai răul, minciuna şi duşmănia. Voi încerca să caut adevărul. Calea care să ne ajute să fim noi. Noi cei vechi şi noi cei...noi! Sună bine? Poate o să reuşim împreună să fim mai buni.
Vă mulţumesc pentru vizită!



miercuri, 13 mai 2026

Gestionarea incendiilor de vegetație și fond forestier din județul Caraș-Severin – bilanțul intervențiilor

În cadrul unei conferințe de presă, inspectorul-șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „SEMENIC” al județului Caraș-Severin, locotenent-colonel Tilca Ionel Petru, a prezentat situația celor patru intervenții desfășurate în perioada 1–8 mai 2026, în contextul incendiilor de vegetație uscată și

fond forestier produse la nivelul județului, acestea afectând suprafețe semnificative în zone greu accesibile și impunând mobilizarea unor forțe și mijloace importante de intervenție, inclusiv sprijin aerian.

 

Incendiile s-au manifestat în zonele Ilova (Slatina-Timiș), în perioada 1–6 mai, Teregova – Armeniș, în perioada 3–7 mai, Cornereva, în perioada 4–7 mai, și Verendin (Luncavița), în perioada 6–8 mai, suprafața totală afectată fiind estimată la aproximativ 290 de hectare.

Din totalul suprafețelor afectate, aproximativ 80 de hectare au fost înregistrate în zona Ilova (Slatina-Timiș), 153 de hectare în zona Teregova – Armeniș, 25 de hectare în zona Cornereva și 32 de hectare în zona Verendin (Luncavița), incendiile manifestându-se la litieră, doborâturi și vegetație uscată în pășuni împădurite și fond forestier.


Pentru gestionarea acestor situații de urgență au fost mobilizați, în total, 248 de pompieri militari din cadrul subunităților de intervenție din Caransebeș, Reșița, Oravița și Moldova Nouă. În sprijinul acestora au acționat 7 voluntari ai serviciilor voluntare pentru situații de urgență, 32 de lucrători silvici și două elicoptere Black Hawk aparținând Inspectoratului General de Aviație al Ministerului Afacerilor Interne.

 

În județul Caraș-Severin, gestionarea incendiilor de vegetație și fond forestier este influențată în mod semnificativ de relieful și specificul județului. Principalele dificultăți sunt generate de terenul accidentat și abrupt, multe dintre focare manifestându-se frecvent pe versanți, în zone montane sau deluroase, greu accesibile. În astfel de situații, autospecialele nu pot ajunge în proximitatea focarelor, iar echipele operative sunt nevoite să parcurgă distanțe considerabile pe jos, cu echipamente grele, în condițiile unor diferențe mari de nivel, ceea ce presupune un efort fizic susținut și timpi mari de intervenție.


Totodată, intervențiile sunt îngreunate de distanțele mari față de sursele de apă, lipsa drumurilor forestiere practicabile în anumite zone, precum și de condițiile meteorologice, în special vântul manifestat pe culmi și văi, care poate favoriza schimbarea rapidă a direcției și vitezei de propagare a incendiilor. Existența unor suprafețe întinse și dispersate, cu focare multiple manifestate simultan, impun intervenții de lungă durată pentru localizare, stingere și monitorizare, inclusiv pentru eliminarea riscului de reaprindere.


În aceste situații, timpul de răspuns „efectiv” devine foarte mare, deoarece ultimii kilometri se fac deseori pe jos, în zone fără poteci, pe teren accidentat, prin pădure, pe pante mari, în habitatul unor animale sălbatice periculoase, toate aceste aspecte crescând semnificativ riscurile la care este expus personalul de intervenție, mai ales că în multe situații în zonele vizate nu există acoperire radio și GSM pentru asigurarea comunicațiilor cu punctul de comandă.

Din aceste motive, este esențial sprijinul și implicarea altor factori locali, județeni și, după caz, naționali: SVSU-urile locale, cetățenii care cunosc zona de intervenție, lucrători silvici, gestionari ai fondurilor de vânătoare etc.

 

Având în vedere specificul geografic al județului și dificultățile generate de accesul limitat în zonele afectate, pentru localizarea și stingerea incendiilor din perioada 01-08 mai din acest an, a fost solicitat sprijinul IGAv prin alocarea a două elicoptere Black Hawk cu sistem Bambi Bucket, atât pentru efectuarea de recunoșteri în vederea identificării focarelor și stingerii acestora, cât și pentru transportul aerian al forțelor de intervenție din cadrul inspectoratului nostru. În total, au fost efectuate 197 de aruncări de apă, dintre care 92 în zona Ilova (Slatina-Timiș), 83 în zona Teregova – Armeniș și 22 în zona Cornereva. Alimentarea aeronavelor cu apă s-a realizat din lacurile de acumulare Zervești și Poiana Ruscă.

 

Majoritatea incendiilor de vegetație sunt generate de factorul uman, fie prin utilizarea intenționată a focului pentru igienizarea terenurilor, fie prin neglijență, precum aruncarea resturilor de țigări aprinse sau folosirea necorespunzătoare a focului deschis.

În condiții de vânt, temperaturi ridicate și vegetație uscată, un foc aparent neînsemnat se poate propaga rapid și poate deveni un incendiu de amploare, punând în pericol fondul forestier, biodiversitatea, bunurile materiale și chiar viețile omenești.


Reamintim cetățenilor că arderea vegetației uscate este strict interzisă și poate avea consecințe grave asupra mediului, bunurilor și vieții oamenilor. Nerespectarea acestor măsuri constituie contravenție și se sancționează conform legislației în vigoare.


De la începutul anului 2026, au fost realizate mai multe activități cu caracter informativ-preventiv. Chiar dacă este dificil de identificat persoanele care incendiază sau aprind vegetația uscată, totuși există semnale pozitive în ceea ce privește dezvoltarea spiritului civic în rândul cetățenilor de bună-credință și ne sunt semnalate și indicate astfel de fapte. Astfel, de la începutul anului au fost aplicate 7 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 17.500 de lei.

Schimbarea comportamentelor care favorizează producerea incendiilor de vegetație reprezintă un proces de durată, care necesită cooperarea permanentă a tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniu, precum și implicarea activă a comunității, atât în ceea ce privește prevenirea, cât și semnalarea situațiilor care pot genera riscuri.

 

Fii responsabil! Respectă legea și măsurile de prevenire a incendiilor!

 

Un foc scăpat de sub control poate deveni rapid o tragedie!

 

Informaţii despre modul de comportare în cazul producerii unor situaţii de urgenţă pot fi obţinute prin accesarea platformei naţionale de pregătire pentru situaţii de urgenţă fiipregatit.ro, precum şi prin intermediul aplicaţiei mobile DSU, disponibilă gratuit în App Store şi Google Play.


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu